Медіа-арт

Art in Space

Ігор Подольчак, Ігор Дюрич

1993 | Львів | відеодокументація

«Art in Space» («Мистецтво у космосі»). Виставка двох офортів Ігоря Подольчака на орбітальній станції «Мир», зафільмована космонавтами разом із їхніми коментарями щодо цих творів.

 

Проект був запланований у трьох етапах. Перший – персональна виставка Подольчака, перша в історії виставка мистецтва у космосі. Спочатку передбачалося передати на орбітальну станцію три офорти Подольчака, але один з них через еротичний зміст був вилучений лікарем Центру управління польотами.

 

Другий етап проекту – відправлення на станцію книги «Якоб Беме» з офортами Подольчака. Це видання планувалося вивести у відкритий космос, де б воно, за задумом митців, стало б першим «штучним» (artificial, від art – мистецтво) супутником Землі. Другий етап реалізовано не було через технічні проблеми.

 

Третій етап – представлення та використання концепції «нового простору». Запропонований проектом простір – особливий пустий, такий, що може бути досягнутий будь-як – через час, місце, стан розуму та духовність. Головна риса цього простору – це його відносна пустота і невизначеність, що надає митцеві можливість конструювати його згідно з власними естетичними вподобаннями та природою самого твору мистецтва.

 

У 1994 році під кураторством Марти Кузьми «Art in Space» був виставлений на Бієнале мистецтва у Сан-Паулу, Бразилія, у якому українські митці брали участь вперше.

 

Мета проекту - переосмислити сучасне понятійне середовище мистецтва, створити нові конкретні аналогії до дзен-буддистських тем для медитації, що спрямовує дійсність до фундаментальних питання буття.

 

Проект реалізований у космосі, де арт-об’єкт експонується без традиційного культурного контексту як такого, що створюється в умовах виставки, наявності глядача тощо. У цьому ж середовищі немає гравітації, а отже, об’єкти, по суті, можуть рухатися вільно й у результаті – оживати.

 

Проект здійснюється одразу в двох протилежних умовах: взаємодіючи з людиною у герметично закритому середовищі і перебуваючи у космічному безмежжі без залучення людини.

 

У проекті порушено питання культурного контексту існування мистецьких творів у такому глобальному та оголеному вигляді. Водночас дається можливість вивчити життя арт-об’єкта поза культурним контекстом, дослідити широке коло ефектів і алюзій, що з’являються за означених умов. Таким чином, проект нагадує про традиційні критерії оцінки, а також захищає самодостатність творів мистецтва.

 

Виставка двох оригінальних офортів Ігоря Подольчака проходила на борту космічної станції «Мир» з листопада 1992 року по січень 1993. Проект було здійснено за участі російських космонавтів Сергія Авдєєва та Анатолія Соловйова. Проект задокументований на відеокасеті (VHS PAL SECAM), тривалість – 6 хвилин.

 

Твори, що були представлені на виставці:

 

1. Без назви. 1990. Інтагліо, 10,2 x 7,5 см. Видання 61, пронумероване і підписане.

 

2. Погляд крізь. 1991. Інтагліо, 10 x 9 см. Видання 61, пронумероване і підписане.

 

Каталог проекту «Art in Space» для Бієнале у Сан-Паулу.

Галерея
Подольчак (1)
Дюрич (1)